İspanyolca Portekizce Farkı - Hemen İspanyolca – Hemen İspanyolca

İspanyolca Portekizce Farkı

İspanyolca ve Portekizce’nin her ne kadar birbirine benzeyen yönleri olsa da aralarında belirli farklılıklar da vardır.

Hem İspanyolca hem de Portekizce Hint-Avrupa dil ailesine bağlı Roman Dilleri’ndendir. Dünya’da İspanyolca’yı andili olarak konuşan yaklaşık 460 milyon kişi varken, Portekizce’yi anadili olarak konuşan yaklaşık 250 milyon kişi vardır. İspanyolca dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında 3. sıradayken, Portekizce 7. sıradadır. İspanyol Alfabesinde 29 harf varken Portekiz alfabesi 23 harften oluşmaktadır.

İspanyolca’da ve Portekizce’de aynı yazılan fakat farklı telaffuz edilen aynı şekilde aynı telaffuz edilen fakat yazılışları farklı olan kelimeler vardır.

Bir başka farklılık kelimelerde ortaya çıkar. İspanyolca Arap kökenli Mozarapça kelimelerin çoğunu kullanmaya devam etmişken, Portekizce ise bunları sonrasında Latin kökenli kelimelerle değiştirmiştir. Portekizce’de bir kimse Fransızca’nın etkisini görebilirken; İspanyolca’da ise büyük bir Akdeniz etkisi vardır.

İki dil, dilbilgisi yönünden de büyük farklılıklar sergilerler. Zamanlar, edatlar, sayılar, dönüşlü zamirler ve daha birçok konu iki dilde farklılık gösterir. Örneğin, İspanyolca’da “ve” anlamı veren “y”; Portekiz’ce de “e” ye karşılık gelir.

 

İspanyolca

Evet – Sí

Hayır – No

Merhaba – Hola

Teşekkür ederim – Gracias

Portekizce

Evet- Sim

Hayır – Não

merhaba – Olàâ

Teşekkür ederim – Obrigada (Kadınlar için)

Teşekkür ederim – Obrigado (Erkekler için)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>